Onemocnění prostaty

Zdroje věnované nejčastějším onemocněním prostaty, ke kterým patří zbytnění prostaty a rakovina prostaty. Najdete zde informace, které se týkají prevence, rizikových faktorů, příznaků, diagnostiky a léčby rakoviny prostaty. Dále pak informace, které se týkají zdravotních problémů se zvětšenou prostatou.

Pokračujte na původní zdroj

Onemocnění prostaty

Články na NZIP

 • Fimóza: co to je?

  Pokud nelze předkožku mužského pohlavního údu (prepucium) vůbec nebo pouze s bolestmi přetáhnout přes žalud penisu (glans), hovoříme o zúžení předkožky (fimóze). Při tomto zúžení předkožky je navíc ztopoření penisu a pohlavní styk většinou spojen s bolestmi. V kojeneckém a dětském věku je zúžení předkožky zcela normální. Je třeba rozlišovat mezi zúžením předkožky a zkrácením uzdičky penisu.

 • Zvětšená prostata: co to je?

  Prostata (předstojná žláza) je mužská pohlavní žláza, obvykle velikosti kaštanu. Je uložena v pánvi pod močovým měchýřem a obkružuje začátek močové trubice. Prostata produkuje sekret, který se při ejakulaci vyloučí do močové trubice a zajišťuje pohyblivost spermií. Funkce a růst prostaty jsou řízeny mužským pohlavním hormonem testosteronem.

 • Zakřivení penisu: diagnóza a léčba

  Stanovení diagnózy zakřivení penisu se provádí zpravidla po důkladné anamnéze a vyšetření pohmatem. Lékař se nejprve zeptá mimo jiné na nástup a druh příznaků, možné události, které mohly vést k poranění v genitální oblasti a doprovodnou erektilní dysfunkci. Jelikož nebyly příčiny zakřivení penisu (získaného nebo vrozeného) jednoznačně objasněny, mohou být všechna léčebná opatření zaměřena pouze na léčbu příznaků. Poté následuje vyšetření penisu. Přitom lékař posoudí, zda je zakřivení patrné i v neztopořeném stavu.

 • Zánět varlat (orchitida)

  Zánět varlat je poměrně vzácné onemocnění, které může postihnout jedno, nebo vzácněji také obě varlata. Typickým příznakem jsou bolestivá a oteklá varlata. Příčinou zánětu varlat je řada nejrůznějších faktorů, jako jsou infekce (např. příušnice), nebo lokální zranění a chirurgické zákroky. Diagnostika se provádí vyšetřením postiženého varlete, které je následováno různými dalšími testy. Léčba závisí na konkrétní příčině zánětu varlat.