Zhoubné nádory ledvin

Zdroje věnované nezhoubným a zhoubným nádorům ledvin, zejména zhoubnému adenokarcinomu ledviny, prevenci, rizikovým faktorům, příznakům, diagnostice a léčbě nádorů ledvin.

Pokračujte na původní zdroj

Zhoubné nádory ledvin

Více v kategorii Nádorová onemocnění

Články na NZIP

 • Obezita a onemocnění ledvin

  Obezita představuje rizikový faktor pro vznik onemocnění ledvin, stejně tak jako cukrovka nebo vysoký krevní tlak. U obézních jedinců musejí ledviny pracovat usilovněji a filtrovat více krve, než je běžné (dochází k tzv. hyperfiltraci), aby vyhověly metabolickým požadavkům těla při jeho vysoké hmotnosti.

 • Dieta u nemocí ledvin

  Diety byly velmi významnou součástí v péči o nemocné s chorobami ledvin, dnes jejich význam mírně poklesl. Ledviny jsou zatěžovány zejména nadměrným příjmem bílkovin nebo jejich nadměrným odbouráváním; je proto důležité udržet nemocného v dobrém stavu výživy, snížit nároky na funkci ledvin a přispět k úpravě vnitřního prostředí. Rovněž je třeba léčit přidružená onemocnění, jež onemocnění ledvin doprovázejí, jako je cukrovka a onemocnění kostí.

 • Zvětšená prostata: co to je?

  Prostata (předstojná žláza) je mužská pohlavní žláza, obvykle velikosti kaštanu. Je uložena v pánvi pod močovým měchýřem a obkružuje začátek močové trubice. Prostata produkuje sekret, který se při ejakulaci vyloučí do močové trubice a zajišťuje pohyblivost spermií. Funkce a růst prostaty jsou řízeny mužským pohlavním hormonem testosteronem.

 • Pohybová aktivita při onemocnění ledvin

  Postižení ledvin je poměrně časté, zvláště u diabetiků nebo pacientů s vyšším stupněm obezity a vysokým krevním tlakem. Není výjimkou, že se objeví již velmi brzy po diagnóze cukrovky. Onemocnění je zpočátku bezpříznakové, charakteristické jen zvýšenou hodnotu tzv. dusíkatých metabolitů (močovina a kreatinin) a přítomnosti bílkoviny v moči. Nicméně už v tomto stádiu je potřeba uzpůsobit nejen dietu ale i pohybovou aktivitu. Velkou chybou však je nehýbat se z obavy zhoršení postižení ledvin.

Doporučené zdroje

 • Transplantace ledvin

  Pro koho je transplantace ledvin vhodná a kde se provádí? Jak probíhá příprava na transplantaci či samotný operační výkon? Co následuje po transplantaci, která opatření je třeba dodržovat nebo jak se žije lidem, kteří mají transplantovanou ledvinu? Odpovědi na tyto otázky a další informace týkající se transplantace ledvin naleznete v uvedených příspěvcích.

  Přejít na externí zdroj
 • Zhoubné nádory prostaty

  Zdroje věnované prevenci, rizikovým faktorům, příznakům, diagnostice a léčbě rakoviny prostaty. Získáte znalosti, které vám pomohou se orientovat v preventivních vyšetřeních, díky kterým lze zachytit rakovinu prostaty v časném stádiu, a dozvíte se, v čem spočívá a jak probíhá léčba zmíněného zhoubného onemocnění prostaty.

  Přejít na externí zdroj
 • Hodgkinův lymfom

  Zdroje věnované příznakům, diagnostice a léčbě Hodgkinovy nemoci (Hodgkinův lymfom). Dozvíte se, z čeho se skládá a k čemu slouží lymfatický systém, jakým způsobem funguje LYMFOM HELP a také najdete příběhy lidí, kterým byla diagnostikována tato nemoc.

  Přejít na externí zdroj