Zdroje věnované původci nákazy, cestě přenosu, projevům, diagnostice a léčbě infekční mononukleózy. Dozvíte se, proč se říká mononukleóze nemoc z líbání a kdo je nejvíce ohrožen nákazou či z jakého důvodu je třeba dbát na klidový režim a která dietní opatření je nutno dodržovat při mononukleóze.
Více v kategorii Bakteriální a virové infekce u dětí
Články na NZIP
-
Národní linka pomoci AIDS
Národní linka pomoci AIDS je dostupná pro veřejnost z celého území České republiky bezplatně na telefonním čísle 800 144 444 ve všední dny v pondělí až čtvrtek od 9 do 12 hodin a od 13 do 18 hodin, v pátek od 9 do 12 hodin a od 13 do 16 hodin.
-
Tularémie (zaječí nemoc)
Tularémie neboli zaječí nemoc je celosvětově rozšířené zoonotické onemocnění způsobené bakterií Franciscella tularensis. Je to infekční onemocnění, které postihuje především zajíce, hlodavce a je přenosné na ostatní volně žijící i domácí zvířata a na člověka. Člověk se nakazí nejčastěji přímým kontaktem s nemocným nebo uhynulým zvířetem, požitím kontaminovaných potravin nebo pitné vody. Onemocnění není přenosné mezi lidmi.
-
Toxoplazmóza
Toxoplazmóza je nakažlivé (infekční) parazitární onemocnění, které způsobuje prvok Toxoplasma gondii. Jedná se o parazita, tedy živočicha, který pro svůj životní cyklus potřebuje definitivního hostitele (kočka, kočkovité šelmy) a mezihostitele (prase, ovce, skot, hlodavci, člověk). Některé živočichy včetně člověka používá jen jako mezihostitele, jiné jako definitivního hostitele. Existují dvě infekční stadia parazita: tkáňové cysty a oocysty (vajíčka).
-
Rotavirové průjmy
Onemocnění způsobené rotaviry začíná náhle zvracením, během 24 hodin se přidává vodnatý průjem a horečka. Nejzávažnější průběh bývá u dětí do 5 let při prvním kontaktu s touto nákazou a u osob starších 65 let.
Doporučené zdroje
-
Koronavirus
Zdroje věnované prevenci, přenosu, příznakům, průběhu, komplikacím, diagnostice a léčbě onemocnění koronavirem. Dozvíte se, co jsou koronaviry, jaká je inkubační doba (období mezi vstupem nákazy do organismu a vypuknutím nemoci) choroby a kteří jedinci jsou nákazou nejvíce ohroženi.
-
Černý kašel
Zdroje věnované původci nákazy, prevenci, cestě přenosu, příznakům, komplikacím, diagnostice a léčbě černého kašle. Dozvíte se, z jakého důvodu je důležité očkování proti tomuto vysoce infekčnímu onemocnění a která věková skupina je nejvíce ohrožena nákazou nebo jaká je situace ve výskytu onemocnění černým kašlem.
-
Příušnice
Zdroje věnované původci, cestě přenosu, příznakům, komplikacím, diagnostice a léčbě příušnic. Dozvíte se, jaká rizika představuje nákaza příušnicemi v dospělosti, z jakého důvodu se provádí očkování proti této infekční chorobě nebo která opatření by se měla dodržovat v případě nákazy dítěte, aby nedošlo k šíření příušnic.
-
COVID-19: seznam zemí podle míry rizika nákazy
Ministerstvo zdravotnictví na základě vyhodnocení epidemiologické situace z dostupných dat Evropského střediska pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) pravidelně vyhodnocuje míru rizika nákazy koronavirem v jednotlivých zemích. Mapa znázorňuje zelenou barvou bezpečné země pro cestování. Pokud jsou země označeny červeně, je v dané zemi nepříznivý vývoj COVID-19 s vysokým rizikem nákazy. Do zeleně označených zemí mohou občané ČR a rezidenti v ČR cestovat bez omezení při návratu zpět. Test na koronavirus bude vyžadován při cestě z červeně označených zemí.