Menstruace

Projevy premenstruačního syndromu, menstruační cyklus, problematika nepravidelných a bolestivých „měsíčků“, menstruační vložky, tampony a kalíšky, endometrióza a také další témata, která se týkají menstruace, najdete v uvedených příspěvcích.

Pokračujte na původní zdroj

Menstruace

Články na NZIP

  • Menstruační potíže

    Jako menstruaci označujeme měsíční krvácení dívek od puberty (mezi 9. a 15. rokem života) a žen až do období přechodu. Používají se různá označení, jako např. perioda, menses, měsíčky. První krvácení se nazývá „menarche“. Menstruační potíže patří mezi nejčastější ženské problémy. Menstruační krvácení doprovázené mimořádně silnými křečovými bolestmi v podbřišku se označuje jako dysmenorea.

  • Menstruace a antikoncepce

    Jako menstruaci, menses či měsíčky označujeme měsíční krvácení, při kterém se u ženy odlučuje děložní sliznice a odchází z těla pryč. Nástup menstruačního krvácení odpradávna značí, že se dívka stává ženou.

  • Poruchy menstruačního cyklu

    Období od prvního dne menstruačního krvácení do posledního dne před dalším menstruačním krvácením se označuje jako cyklus. Menstruace začíná u většiny dívek mezi 12. a 15. rokem života. Menstruační krvácení trvá přibližně pět až sedm dní a nejsilnější je obvykle druhý den. Menstruační cyklus se za normálních okolností u dospělé ženy opakuje každých 25 až 35 dní. Přesná délka cyklu se liší u jednotlivých žen. Ani u jedné ženy však není délka cyklu pokaždé stejná.

Doporučené zdroje