Menstruace

Projevy premenstruačního syndromu, menstruační cyklus, problematika nepravidelných a bolestivých „měsíčků“, menstruační vložky, tampony a kalíšky, endometrióza a také další témata, která se týkají menstruace, najdete v uvedených příspěvcích.

Pokračujte na původní zdroj

Menstruace

Články na NZIP

 • Poruchy menstruačního cyklu

  Období od prvního dne menstruačního krvácení do posledního dne před dalším menstruačním krvácením se označuje jako cyklus. Menstruace začíná u většiny dívek mezi 12. a 15. rokem života. Menstruační krvácení trvá přibližně pět až sedm dní a nejsilnější je obvykle druhý den. Menstruační cyklus se za normálních okolností u dospělé ženy opakuje každých 25 až 35 dní. Přesná délka cyklu se liší u jednotlivých žen. Ani u jedné ženy však není délka cyklu pokaždé stejná.

 • Menstruace a antikoncepce

  Jako menstruaci, menses či měsíčky označujeme měsíční krvácení, při kterém se u ženy odlučuje děložní sliznice a odchází z těla pryč. Nástup menstruačního krvácení odpradávna značí, že se dívka stává ženou.

 • Menstruační potíže

  Jako menstruaci označujeme měsíční krvácení dívek od puberty (mezi 9. a 15. rokem života) a žen až do období přechodu. Používají se různá označení, jako např. perioda, menses, měsíčky. První krvácení se nazývá „menarche“. Menstruační potíže patří mezi nejčastější ženské problémy. Menstruační krvácení doprovázené mimořádně silnými křečovými bolestmi v podbřišku se označuje jako dysmenorea.

 • Endometrióza: příčiny a příznaky

  Endometrióza je benigní (nezhoubné), často chronické onemocnění, které se může vyskytnout kdykoli mezi pubertou a obdobím přechodu. Ačkoliv v posledních desetiletích došlo k velkému pokroku při výzkumu endometriózy, není vznik tohoto onemocnění (patogeneze) stále zcela objasněn. Dnešní medicína předpokládá, že se na vzniku podílí několik faktorů.

Doporučené zdroje

 • Menopauza

  Co je menopauza (přechod, klimakterium), proč k ní dochází a kdy zpravidla nastupuje? Jaké obtíže se mohou objevit během přechodu a které choroby ohrožují ženu po menopauze? Jakým způsobem je možné zmírnit obtíže způsobené hormonální nerovnováhou? Prochází muži také přechodem? Nejen těmito otázkami se zabývají uvedené příspěvky.

  Přejít na externí zdroj