Menstruace

Projevy premenstruačního syndromu, menstruační cyklus, problematika nepravidelných a bolestivých „měsíčků“, menstruační vložky, tampony a kalíšky, endometrióza a také další témata, která se týkají menstruace, najdete v uvedených příspěvcích.

Pokračujte na původní zdroj

Menstruace

Články na NZIP

 • Přechod: příznaky

  Hormonální změny během přechodu nemusí být vždy spojeny s potížemi. Ženy toto životní období prožívají velmi odlišně. U některých žen se přechod projevuje tak mírně, že si jej sotva povšimnou. Jiné ženy však pociťují výrazné fyzické příznaky. Někdy se také stane, že ženy zaznamenají přechod až tehdy, kdy zcela vymizí menstruační krvácení.

 • Syndrom polycystických ovarií (PCOS)

  Syndrom polycystických ovarií (PCOS) je nejčastější hormonální poruchou u žen. Klinický obraz je různorodý. První obtíže se obvykle objevují již v pubertě, i když u většiny žen se typické příznaky rozvinou teprve později. Včasné stanovení diagnózy a zahájení léčby je nezbytné proto, aby se zabránilo pozdějším následkům. PCOS je často příčinou nemožnosti mít děti.

 • Menstruační potíže

  Jako menstruaci označujeme měsíční krvácení dívek od puberty (mezi 9. a 15. rokem života) a žen až do období přechodu. Používají se různá označení, jako např. perioda, menses, měsíčky. První krvácení se nazývá „menarche“. Menstruační potíže patří mezi nejčastější ženské problémy. Menstruační krvácení doprovázené mimořádně silnými křečovými bolestmi v podbřišku se označuje jako dysmenorea.

Doporučené zdroje

 • Menopauza

  Co je menopauza (přechod, klimakterium), proč k ní dochází a kdy zpravidla nastupuje? Jaké obtíže se mohou objevit během přechodu a které choroby ohrožují ženu po menopauze? Jakým způsobem je možné zmírnit obtíže způsobené hormonální nerovnováhou? Prochází muži také přechodem? Nejen těmito otázkami se zabývají uvedené příspěvky.

  Přejít na externí zdroj