Menopauza

Co je menopauza (přechod, klimakterium), proč k ní dochází a kdy zpravidla nastupuje? Jaké obtíže se mohou objevit během přechodu a které choroby ohrožují ženu po menopauze? Jakým způsobem je možné zmírnit obtíže způsobené hormonální nerovnováhou? Prochází muži také přechodem? Nejen těmito otázkami se zabývají uvedené příspěvky.

Pokračujte na původní zdroj

Menopauza

Články na NZIP

  • Přechod: léčba obtíží

    Přechod není nemoc, a proto nevyžaduje žádnou zvláštní léčbu. Je to součást života každé ženy. Přibližně třetina žen prožije období přechodu bez obtíží, nebo jen s mírnými obtížemi. U jiných však mohou být hormonální změny velmi zatěžující. Pokud chce žena zjistit, zda u ní již započal přechod, může se nechat vyšetřit u svého ženského lékaře.

  • Přechod: tělesné a hormonální změny

    V průběhu plodných let života ženy (od nástupu první menstruace do počátku menopauzy) produkují vaječníky hormony estrogen a progesteron. Oba pohlavní hormony připravují tělo na možné těhotenství. Na začátku přechodu snižují vaječníky postupně produkci hormonů a dochází k hormonálním výkyvům. Menopauza nastává tehdy, když vaječníky zcela přestanou produkovat hormony.

Doporučené zdroje