Endometrióza

Zdroje věnované příčinám, projevům, diagnostice a léčbě endometriózy. Jaké jsou základní typy endometriózy a jak může souviset toto onemocnění s bolestivou menstruací, neplodností a bolestí při pohlavním styku, jsou otázky, kterými se zabývají vybrané příspěvky.

Pokračujte na původní zdroj

Endometrióza

Články na NZIP

 • Pokles dělohy

  K poklesu dělohy (descensus uteri) směrem k pochvě může docházet, dojde-li k oslabení vazivové tkáně a svalů pánevního dna. Možnými následky mohou být mimo jiné časté nucení k močení, infekce a záněty v oblasti genitálu, záněty močových cest a bolesti zad. Spolu s poklesem dělohy také často dochází k sestupu přední a/nebo zadní poševní stěny (descensus vaginae).

 • Odstranění dělohy (hysterektomie)

  Odstranění dělohy (hysterektomie) může být prováděno při různých rakovinných onemocněních, předstupních rakoviny dělohy, resp. děložního čípku, jakož i nezhoubných onemocnění dělohy. Provádí se ale jen tehdy, když už neexistují žádné další možnosti léčby, resp. když se u těchto stavů dá očekávat horší výsledek léčby. Operujícímu gynekologovi jsou přitom k dispozici různé operační techniky. Odstranění dělohy může mít dalekosáhlé důsledky pro tělesné a duševní zdraví ženy. Rozhodnutí k této operaci je proto – mimo nouzové situace – vždy učiněno vždy společně lékařem a pacientem.

 • Endometrióza: diagnóza

  Endometrióza je stále relativně neznámé, ale časté onemocnění, které postihuje cca 10 až 15 % všech žen v plodném věku. Proto je endometrióza často detekována příliš pozdě. Kromě silných bolestí je obvyklým důvodem návštěvy gynekologa nemožnost otěhotnět. Existují různé vyšetřovací metody k diagnostice endometriálních ložisek a vyloučení jiných příčin obtíží.

 • Premenstruační syndrom

  Mnoho žen trpí již několik dní „před svými dny“ bolestmi břicha nebo hlavy, výkyvy nálad nebo pocitem napětí v prsou. Mohou se však vyskytnout také bolesti zad, zadržování vody, poruchy spánku a trávicí potíže. U některých žen jsou obtíže tak silné, že během této doby nemohou vykonávat své běžné každodenní činnosti. V medicíně se hovoří o premenstruačním syndromu (PMS).

Doporučené zdroje