Zdroje věnované prevenci, cestě přenosu, příznakům, komplikacím, diagnostice a léčbě chřipky. Dozvíte se, jaký je rozdíl mezi chřipkou, virózou a nachlazením.
Více v kategorii Infekční nemoci
Články na NZIP
-
Chřipka
Chřipka je časté virové onemocnění dýchacího systému, které v zimních měsících způsobuje každoroční epidemie. Jedná se o relativně závažnou infekci, která v ČR každoročně způsobí onemocnění statisíců až jednoho milionů obyvatel, a souvisí s ní v průměru téměř dva tisíce úmrtí.
-
Rýma
Rýma je zánětlivé onemocnění sliznice nosní dutiny. Sliznici oslabenou nachlazením, výkyvy teplot, stavem ovzduší nebo stresem napadnou viry, případně později bakterie. Zánět způsobí zduření a překrvení sliznice, která pak omezuje průchodnost nosu a projevuje se výtokem, který může být vodnatý, hlenohnisavý nebo hnisavý. Rýmu může provázet kašel nebo další příznaky infekce horních dýchacích cest.
-
Angína
Jako angína jsou označovány akutní záněty krčních mandlí a jejich okolí. Mohou se projevovat jako samostatné záněty, nejčastěji patrových mandlí (akutní tonzilitidy), nebo jako součást nebo komplikace zánětů horních dýchacích cest. Původcem angín jsou bakterie nebo viry. U pacientů s poruchou imunity, při chronické léčbě na potlačení imunity, u diabetiků, při AIDS nebo při chronickém průběhu mohou být infekce mykotického (plísňového) původu.
-
Záněty dýchacích cest
Dýchací cesty představují systém, do kterého ústy a nosem přichází vzduch, setkává se se sliznicí nosohltanu a pokračuje přes hrtan, průdušnici (horní dýchací cesty) až do místa, kde se rozdělují dvě průdušnice, aby přivedly vzduch do průdušinek a plicních sklípků (dolní dýchací cesty). Opačnou cestou pak jde vydechovaný vzduch zpět.
Doporučené zdroje
-
Nachlazení
Zdroje věnované původcům nákazy, prevenci, cestě přenosu, projevům, diagnostice a léčbě nachlazení. Dozvíte se, jak posílit imunitní systém, ve kterém ročním období jsme nejvíce ohroženi nachlazením nebo jaký je rozdíl mezi nachlazením, chřipkou a onemocněním COVID-19.
-
Doporučení Národní imunizační komise (NIKO) pro očkování proti sezónní chřipce
V České republice probíhá očkování proti sezónní chřipce jako nepovinné, dobrovolné očkování. Národní imunizační komise (NIKO) doporučuje očkování zvláště:osobám starším 65 let,osobám s chronickým onemocněním, u nichž onemocnění chřipkou obvykle vede ke zhoršení jejich základního onemocnění,osobám, u nichž existuje vysoké riziko výskytu komplikací po onemocnění chřipkou,těhotným ženám v kterékoli fázi těhotenství i ženám, které plánují těhotenství během chřipkové sezóny,zdravotníkům a sociálním pracovníkům,zaměstnancům pošt, obchodů, služeb, pracovníkům ve školství, dopravě apod.
-
Angína (tonzilitida)
Zdroje věnované původci nákazy, cestě přenosu, projevům, diagnostice a léčbě angíny. Dozvíte se, jaké komplikace se mohou objevit při angíně, co je chronická tonzilitida a jaký je rozdíl mezi angínou a chřipkou nebo kdy lékaři zpravidla doporučují odstranění krčních mandlí.
-
Streptokokové infekce
Co je streptokok a jaká onemocnění způsobují jeho nejvýznamnější patologické druhy? Jak se přenášejí streptokokové infekce, čím se léčí a jakým způsobem je možné posilovat svoji imunitu? Ve kterém ročním období se nejčastěji vyskytují infekční onemocnění dýchacích cest? Odpovědi na tyto otázky a další informace, které se týkají streptokokových infekcí, naleznete v uvedených příspěvcích.