Artróza

Zdroje věnované prevenci, příčinám, příznakům, diagnostice a léčbě artrózy. Najdete zde praktické rady, jak žít s artrózou a informace, které se týkají umělé náhrady poškozeného kloubu.

Pokračujte na původní zdroj

Artróza

Více v kategorii Kosti, klouby, svaly, šlachy

Články na NZIP

  • Poruchy čelistního kloubu

    Čelistní kloub (odborně temporomandibulární kloub) je jedním z nejvíce namáhaných kloubů lidského těla. Kromě žvýkání, jež je samo o sobě velmi komplexním pohybem, umožňuje i otevírání a zavírání úst. Je-li jeho pohyblivost omezena, může být obtížné či nemožné ústa otevřít nebo naopak zavřít.

  • Dieta u kloubních onemocnění – úvod

    Význam diety u kloubních onemocnění je spíše přeceňován. Významná je pouze u dny (viz článek Dieta u dny a hyperurikemie). Artrózy mohou být například výraznější u pacientů v malnutrici (podvýživě). Prevencí a snad i léčbou artróz může být bílkovinná strava, ale její efekt na ústup artrotických obtíží je malý.

  • Jízda na kole

    Jízda na kole je obvykle doporučována jako aktivita pro obézní pacienty, diabetiky a další pacienty například s onemocněním srdce. Je to dáno tím, že pokud jedete po rovině, nemusí být tato aktivita náročná, protože pracuje pouze dolní polovina těla. Zatížení kardiovaskulárního aparátu je menší než např. při chůzi nordic walking. 

Doporučené zdroje