Přejít na obsah
Ministerstvo zdravotnictví České republiky nzip.cz domovská stránka
  • O NZIP
  • Zapojené organizace
  • Pro média
  • Kdo jsme
Více
  • Příhlášení pro autory
  • Mapa zdravotní péče
  • Životní situace
  • Prevence a zdravý životní styl
  • Informace o nemocech
  • Doporučené weby
  • Rejstřík pojmů
Více
  • Hledat
  • Napište nám
  • Menu
  • Domů
  • COVID-19
  • Aktuální: Doporučení k provádění očkování v průběhu pandemie COVID-19

Doporučení k provádění očkování v průběhu pandemie COVID-19

Kategorie: COVID-19 – více z kategorie
Autor: Klinická skupina COVID MZ

Očkování je nejlepší a nejúčinnější prostředek v prevenci přenosu a výskytu infekčních onemocnění u jednotlivce i v populaci. Bez očkování nelze kontrolovat výskyt vybraných přenosných onemocnění. Ani nový virus SARS-CoV-2 a onemocnění COVID-19 nebudou pravděpodobně z lidské populace eliminovány bez očkování.

Ilustrační obrázek k článku „Doporučení k provádění očkování v průběhu pandemie COVID-19“

Ani v době pandemie nelze opomíjet ostatní očkování, která mohou ochránit před takovými infekcemi, jako je černý kašel, spalničky, tetanus, záškrt apod. (viz kategorie Infekční nemoci). Tyto infekce se vyskytují i v době současné pandemie a mohou neočkovaného ohrozit na zdraví nebo životě, podobně jako koronavirus. Očkování se nedoporučuje odkládat na dobu po pandemii, je možné v něm pokračovat i během této doby. Osobám bez zjevných akutních zdravotních obtíží nemůže očkování v souvislosti s koronavirem ublížit. Odkládání očkování však prodlouží období vnímavosti k danému infekčnímu onemocnění. Při dodržování režimových opatření je riziko nákazy infekcí, které lze předcházet očkováním, vyšší než riziko nákazy očkovaného onemocněním COVID-19 (například od ostatních pacientů, kteří jsou přítomni v čekárně lékaře). Očkování nepoškozuje imunitní systém ani nezvyšuje riziko vzniku onemocnění COVID-19.

Cílem doporučení je ochrana lidského zdraví a životů spolu s prevencí vzniku a šíření jiných infekčních onemocnění a jiných epidemií. Klinická skupina COVID MZ podporuje stanoviska České vakcinologické společnosti ČLS JEP k provádění očkování v době probíhající pandemie onemocnění COVID-19, vydaná 11. 3. 2020 a 31. 3. 2020 [1, 2].

Klinická skupina COVID MZ doporučuje:

  • provádět očkování bez omezení i během epidemie,
  • očkování neodkládat,
  • pokračovat v řádném očkování s důrazem na děti mladší 3 let,
  • k očkování využívat běžně doporučené očkovací látky a doporučená vakcinační schémata,
  • provádět očkování také u rozočkovaných osob k dokončení schématu ve standardním režimu,
  • očkování plánovat v jiných ordinačních hodinách, než probíhá péče o akutně nemocné, aby nedocházelo ke kontaktu zdravých a nemocných,
  • očkování neprovádět u osob, které jsou v karanténě pro onemocnění COVID-19 nebo mají zvýšenou tělesnou teplotu a příznaky akutního onemocnění,
  • respektovat doporučení registrujícího lékaře a dodržovat individuální přístup k rizikovým pacientům.

Související odkazy

  1. Česká vakcinologická společnost ČLS JEP: Očkování v době COVID-19 (30. 3. 2020) (odkaz vede na PDF soubor na webu vakcinace.eu, 43 kB)
  2. Česká vakcinologická společnost ČLS JEP: Stanovisko k provádění očkování v souvislosti s výskytem onemocnění COVID-19 (11. 3. 2020) (odkaz vede na PDF soubor na webu vakcinace.eu, 167 kB)
  3. Centers for Disease Control and Prevention (CDC): Coronavirus Disease 2019 (COVID-19): Information for Pediatric Healthcare Providers (odkaz vede na web cdc.gov)
  4. American Academy of Pediatrics: Guidance on Providing Pediatric Well-Care During COVID-19 (odkaz vede na web aap.org)
  5. WHO Regional Office for Europee: Guidance on routine immunization services during COVID-19 pandemic in the WHO European Region, 20 March 2020 (odkaz vede na web who.int)

Jak jste spokojeni s tímto článkem?

Vaše zpětná vazba

Sdílejte článek

Související témata: Očkování (vakcinace)


Více v kategorii COVID-19

Články na NZIP

  • Ilustrační obrázek k článku „COVID-19: Základní informace o onemocnění novým koronavirem“

    COVID-19: úvod, inkubační doba, původce a sezónnost onemocnění

    COVID-19

    COVID-19 je označení pro infekci způsobenou koronavirem SARS-CoV-2, který se poprvé objevil koncem roku 2019 ve Wu-chanu v Číně. Během krátké doby se nové onemocnění nazvané později COVID-19 způsobené dosud nepopsaným koronavirem SARS-CoV-2 rozšířilo do celého světa. Dne 11. března 2020 WHO prohlásila šíření koronaviru za pandemii. V článku jsou shrnuty dosud známé základní informace o novém onemocnění.

  • Očkovací kalendář pro děti

    Očkovací kalendář pro děti

    Očkování dětí

    Dětský očkovací kalendář uvádí jednoduchý a stručný přehled povinného i nepovinného hrazeného očkování dětí v ČR. Přehledná tabulka uvádí různé typy vakcinací, i počty dávek, které je třeba aplikovat, aby očkované dítě bylo chráněno proti nákaze. V očkovacím kalendáři jsou uvedena hrazená očkování dle platné legislativy a doporučená očkování podle aktuálních poznatků.

  • Očkovací kalendář pro dospělé

    Očkovací kalendář pro dospělé

    Očkování dospělých

    Jednoduchý a stručný přehled povinného i nepovinného očkování dospělých v ČR. Přehledná tabulka uvádí různé typy vakcinací, ohrožené skupiny osob i počty dávek, které je třeba aplikovat, aby očkovaná osoba byla chráněna proti nákaze. V očkovacím kalendáři jsou uvedena hrazená očkování dle platné legislativy a doporučená očkování podle aktuálních poznatků.

  • Ilustrační obrázek k článku „Co je očkování proti infekčním onemocněním?“

    Co je očkování proti infekčním onemocněním?

    Očkování: základní informace

    Očkování je podání očkovací látky do lidského organismu za účelem aktivace imunitního systému a navození obranyschopnosti proti dané nemoci. Očkování patří mezi nejúčinnější preventivní opatření v boji proti infekčním onemocněním. Je napodobením přirozené infekce, kdy dochází k tvorbě ochranných protilátek. Při aplikaci očkovací látky je do těla vpraven antigen, na který organismus reaguje tvorbou ochranných protilátek a stimulací buněčné imunity. Hlavním cílem očkování je chránit lidi před život ohrožujícími infekčními nemocemi a jejich následky.

Doporučené zdroje

  • Aktuální informace o novém koronaviru a onemocnění COVID-19

    COVID-19

    V souvislosti s aktuálním výskytem koronaviru Ministerstvo zdravotnictví a Státní zdravotní ústav systematicky monitorují situaci a jsou v úzkém spojení jak s Evropským střediskem pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC), tak i s experty ze Světové zdravotnické organizace (WHO). Ministerstvo zdravotnictví dále připravilo pro občany i pro zdravotníky souhrnné informace, které jsou průběžně aktualizovány.

    Přejít na externí zdroj
  • COVID-19: Centrální rezervační systém pro testování a očkování

    COVID-19

    Centrální rezervační systém poskytuje občanům přístup jak k rezervaci testu na COVID-19, tak k rezervaci termínu očkování proti SARS-CoV-2, a to z jediného místa (web MZ ČR).

    Přejít na externí zdroj
  • COVID-19: interaktivní mapa odběrových míst pro antigenní testování v ordinacích praktických lékařů

    COVID-19

    V rámci iniciativy Lékaři pomáhají Česku byla v prosinci 2020 vytvořena interaktivní mapa odběrových míst pro antigenní testování v ordinacích praktických lékařů.

    Přejít na externí zdroj
  • COVID-19: antigenní testování

    COVID-19

    Od 4. do 18. prosince 2020 probíhá dobrovolné antigenní testování u pedagogických pracovníků. Od 18. prosince 2020 do 15. ledna 2021 probíhá dobrovolné antigenní testování obyvatel.

    Přejít na externí zdroj

Garant obsahu

Ministerstvo zdravotnictví

Palackého náměstí 375/4
128 01 Praha 2 – Nové Město

www.mzcr.cz

Garant vývoje

Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR

Palackého náměstí 375/4
128 01 Praha 2 – Nové Město

www.uzis.cz

Najdete na NZIP

Mapa zdravotní péče
Životní situace
Prevence a zdravý životní styl
Informace o nemocech
Doporučené weby
Rejstřík pojmů

O portále

O NZIP
Zapojené organizace
Pro média
Prohlášení o přístupnosti
Kdo jsme
Mapa obsahu
Napište nám

Národní zdravotnický informační portál [online]. Praha: Ministerstvo zdravotnictví ČR a Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR, 2021 [cit. 23.01.2021]. Dostupné z: https://www.nzip.cz. ISSN 2695-0340.

Ministerstvo zdravotnictví Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace