Formy
U primární fimózy je předkožka od narození zúžená a nenatáhne se zcela během růstu, ani pomocí konzervativní terapie (nechirurgické metody). Důvody nejsou známy.
Sekundární fimóza se rozvine teprve v průběhu života, většinou v důsledku zánětů žaludu (balanitida) nebo předkožky (postitida). V mnoha případech je získané zúžení předkožky způsobeno takzvaným lichen sclerosus (zánětlivé kožní onemocnění, které vede ke zhrubnutí kůže). Další spouštěče mohou zahrnovat opakované záněty, které vedou ke zjizvení – jizvové fimóze (nejčastější příčina zúžení předkožky ve stáří). Jizvy často vznikají tehdy, když je předkožka příliš brzy a příliš intenzivně přetahována (pokusy o přetažení).
Které příznaky signalizují zúžení předkožky?
Zúžení předkožky může být přítomno celý život, aniž by způsobovalo obtíže. Může však být také mimo jiné příčinou recidivujících infekcí močových cest nebo problémů při pohlavním styku. Hlavním příznakem zúžení předkožky je, že předkožku nelze vůbec nebo jen stěží přetáhnout zpět přes žalud.
Následující příznaky signalizují zúžení předkožky u dětí:
- Následkem bakteriálního osídlení mezi předkožkou a žaludem (glans) dochází u chlapců s fimózou k častějšímu výskytu infekcí močových cest.
- Při močení může být proud moči zeslaben nebo zkroucen z důvodu zúžené předkožky.
- Při močení se může na předkožce vytvořit „balón“.
Následující příznaky signalizují zúžení předkožky u dospělých:
- Předkožku nelze na ztopořeném a neztopořeném penisu přetáhnout vůbec, nebo jen částečně.
- Zúžení může vést k bolestivému pocitu napětí při erekci.
- Při pohlavním styku se objevuje bolest v oblasti příliš těsné předkožky.
Příznaky u dospělých a dětí:
- Po opakovaném přetažení zúžené předkožky přes žalud se objeví edematózní prstenec (parafimóza), který znemožní přetažení předkožky zpět přes žalud.