Přejít na obsah
Ministerstvo zdravotnictví České republiky nzip.cz domovská stránka
  • O NZIP
  • Zapojené organizace
  • Pro média
  • Kdo jsme
Více
  • Příhlášení pro autory
  • Mapa zdravotní péče
  • Životní situace
  • Prevence a zdravý životní styl
  • Informace o nemocech
  • Doporučené weby
  • Rejstřík pojmů
Více
  • Hledat
  • Napište nám
  • Menu
  • Domů
  • Rady pacientům
  • Léčivé přípravky a zdravotnické prostředky
  • Aktuální: Recept

Recept

Kategorie: Léčivé přípravky a zdravotnické prostředky – více z kategorie
Autor: Ministerstvo zdravotnictví České republiky

Buďte opatrní, pokud vám předepisují léky různí lékaři, neboť léky se stejnou léčivou látkou se mohou jmenovat různě. Pokud navštěvujete více lékařů, mohou vám být předepsány podobné léky a jejich vzájemné působení a hromadění v těle vám mohou poškodit zdraví.

Ilustrační obrázek k článku „Recept“

Dříve platilo, že je vhodné nosit s sebou neustále seznam léků, které užíváte, abyste tomu předešli. Od léta 2020 je tomu však jinak.

Vyšší bezpečnost. Lepší informovanost. Efektivnější léčba. Tak by se dal popsat sdílený lékový záznam pacienta, který je jednou z klíčových funkcionalit systému eRecept. Umožňuje, aby s informacemi o tom, jaké léky pacient užívá, mohli pracovat lékaři a lékárníci a díky tomu správně pacientovi nastavit léčbu a chránit jeho zdraví.

Z toho důvodu již není nutné nosit s sebou neustále seznam léků, které užíváte, abyste tak mohli předejít případným nežádoucím interakcím léků a dalším rizikům. Nyní již tuto starost můžete s jistotou přenechat na zdravotnických pracovnících, jako jsou lékaři, lékárníci a kliničtí farmaceuti, kteří veškeré nežádoucí kombinace léků mohou odborně posoudit.

Od 1. 1. 2018 jsou recepty na léčivé přípravky vystavovány v elektronické podobě. V některých situacích, které upravuje zákon č. 378/2007 Sb., o léčivech v § 81f, Vám však lékař i nadále může vystavit recept v listinné (papírové) podobě. Jedná se např. o vystavení receptu na léčivé přípravky obsahující omamné látky nebo psychotropní látky, receptu, který je určen pro uplatnění v jiném členském státě Evropské unie, receptu v rámci klinického hodnocení léčivých přípravků, receptu vystaveného v rámci činnosti zdravotnické záchranné služby a poskytování odborné první pomoci, receptu v rámci návštěvní služby, dále o situaci, kdy technické důvody (výpadek elektrické energie, internetového připojení) neumožňují elektronický recept vystavit. Díky povinné digitalizaci listinných receptů v lékárně se však i tyto vydané léky objeví v lékovém záznamu pacienta.

Identifikátor elektronického receptu (unikátní 12místný kód pro daný recept) vám lékař sdělí bezplatně, a to na základě vaší volby formou listinné průvodky, SMS zprávou, e-mailovou zprávou nebo prostřednictvím aplikace v mobilním telefonu.

V lékárně můžete vyzvednout své předepsané léky buď předložením identifikátoru eReceptu, nebo identifikačního dokladu (občanský průkaz nebo pas), na základě kterého může lékárník načíst všechny identifikátory vydatelných eReceptů. Výdej pak již probíhá standardně jako po předložení jednotlivého identifikátoru předepsaného eReceptu.

Lékař vám může předepsat léky až na dobu tří měsíců nebo v případě, že je kontrola vašeho zdravotního stavu možná za delší dobu, vám může vystavit tzv. opakovací recept, na který se výdej předepsaného počtu balení léku může v lékárně opakovat. Počet opakování určí lékař.

Informujte se u svého lékárníka na možnost vydání plně hrazeného léku (bez doplatku) nebo léku s nižším doplatkem, který obsahuje stejnou léčivou látku jako lék předepsaný na receptu. Lékárník má oprávnění vám tento lék s vaším souhlasem vydat (viz Generická substituce).

Platnost receptu

Jak je to s délkou platnosti receptu, který vám vystavil váš lékař?

eRecept s léčivými přípravky platí standardně 14 kalendářních dnů počínaje dnem následujícím po dni jeho vystavení, neurčí-li lékař jinak, nejdéle však 1 rok.

Tzv. opakovací recept platí 6 měsíců, nestanoví-li předepisující lékař jinak, počínaje dnem následujícím po dni jeho vystavení, nejdéle však 1 rok.

Elektronický recept, který obsahuje příznak „Neodkladná péče“ nebo „Pohotovost“, je platný nejdéle do konce prvního dne následujícího po dnu jeho vystavení.

Žádanka na léčivé přípravky obsahující omamné látky nebo psychotropní látky platí nejdéle 14 kalendářních dnů počínaje dnem jejího vystavení.

V případě, že při výdeji eReceptu není v lékárně v daný moment k dispozici dostatečný počet balení předepsaného léčivého přípravku a ani nemůže být urychleně obstarán, může farmaceut na základě požadavku zaslaného do Systému eRecept prodloužit dobu platnosti elektronického receptu až o 14 kalendářních dnů.

Jak jste spokojeni s tímto článkem?

Vaše zpětná vazba

Sdílejte článek

Více v kategorii Léčivé přípravky a zdravotnické prostředky

Články na NZIP

  • Ilustrační obrázek Generická substituce

    Generická substituce

    Léčivé přípravky a zdravotnické prostředky

    Jde o záměnu předepsaného léčivého přípravku za jiný léčivý přípravek se stejnou léčivou látkou, ve stejném množství a stejné lékové formě. Lékárník Vám může zaměnit předepsaný léčivý přípravek za jiný pouze při dodržení podmínek daných platnými právními předpisy.

  • Ilustrační obrázek Poukaz na zdravotnické prostředky

    Poukaz na zdravotnické prostředky

    Léčivé přípravky a zdravotnické prostředky

    Zdravotnické prostředky na poukaz jsou takové pomůcky, které lékař předepíše (obdobně jako recept u léků) a pacient si je vyzvedne v lékárně nebo výdejně zdravotnických prostředků a může je doma sám používat nebo aplikovat.

    Zdravotnické prostředky se předepisují na poukaz, který lze vystavit pouze v listinné podobě (na rozdíl od receptů na léčivé přípravky, které mají být vystavovány až na výjimky elektronicky, u poukazů elektronická forma zatím neexistuje).

  • Ilustrační obrázek Jak rozeznat léčivé přípravky, zdravotnické prostředky a doplňky stravy?

    Co je a co není léčivý přípravek?

    Léčivé přípravky a zdravotnické prostředky

    Pro běžného spotřebitele je mnohdy velmi obtížné rozlišit, zda nabízený výrobek je léčivým přípravkem, zdravotnickým prostředkem nebo doplňkem stravy, vzhledem ke skutečnosti, kdy například řada doplňků stravy má podobné složení jako léčivé přípravky (multivitaminy, glukosamin, bylinné čaje, extrakt z jinanu dvoulaločného, aescin apod.).

  • Ilustrační obrázek Elektronický recept (eRecept)

    Elektronický recept (eRecept)

    Průvodce zdravotním systémem

    Elektronický recept (eRecept) je recept vystavený v elektronické podobě. Jinými slovy se jedná o informaci o předepsaných lécích, která se uloží do Centrálního úložiště elektronických receptů – databáze, která je součástí systému eRecept. Hlavním rozdílem oproti klasickému listinnému receptu, se kterým se pacienti setkávali až donedávna, je identifikační znak (identifikátor jedinečný pro každý recept).

Doporučené zdroje

  • Nakládání s nepoužitelnými léčivy

    Léčivé přípravky a zdravotnické prostředky

    Nevíte, jak nakládat s léčivy s prošlou dobou použitelnosti či nepoužitelnými z jiného důvodu? Všechny důležité informace jsou přehledně sepsány na Portálu veřejné správy.

    Přejít na externí zdroj

Garant obsahu

Ministerstvo zdravotnictví

Palackého náměstí 375/4
128 01 Praha 2 – Nové Město

www.mzcr.cz

Garant vývoje

Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR

Palackého náměstí 375/4
128 01 Praha 2 – Nové Město

www.uzis.cz

Najdete na NZIP

Mapa zdravotní péče
Životní situace
Prevence a zdravý životní styl
Informace o nemocech
Doporučené weby
Rejstřík pojmů

O portále

O NZIP
Zapojené organizace
Pro média
Prohlášení o přístupnosti
Kdo jsme
Mapa obsahu
Napište nám

Národní zdravotnický informační portál [online]. Praha: Ministerstvo zdravotnictví ČR a Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR, 2021 [cit. 25.01.2021]. Dostupné z: https://www.nzip.cz. ISSN 2695-0340.

Ministerstvo zdravotnictví Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace