Protilátky získané proděláním onemocnění nejsou kontraindikací k očkování. Očkovat by se tedy měli i lidé, kteří COVID-19 prodělali.
V praxi mohou nastat dvě situace. Buď měl člověk pozitivní test na COVID-19, ale žádné příznaky nepociťoval. Pak se může jít očkovat hned poté, co mu skončí aktuálně povinná izolace v domácím prostředí.
Pokud se ale cítil skutečně nemocen a trpěl příznaky onemocnění COVID-19 (např. bolest hlavy, teplota, kašel aj.), je z imunologického hlediska vhodné očkování odložit na dobu 3–6 měsíců po prodělaném onemocnění. Vhodnost posilující dávky posoudí individuálně lékař očkovacího centra, případně ošetřující lékař pacienta.
Od 4. ledna 2022 mohou očkování první posilující dávkou osoby starší 12 let, případně i děti ve věku 5 až 11 let [2]. Od 18. července 2022 je dostupná druhá posilující dávka. Bližší informace najdete v článku Posilující dávky očkování proti COVID-19. U jednodávkové vakcíny Janssen lze jít na posilující dávku již po 2 měsících. Posilující dávka [2] je dobrovolná, hrazená zdravotní pojišťovnou, nepatříte-li mezi samoplátce.
(Poslední aktualizace: 8. 11. 2022)
Související odkazy
- Ministerstvo zdravotnictví České republiky (MZ ČR), 24. 6. 2021: Lidé po prodělání onemocnění covid-19 se mohou nově očkovat ihned po skončení izolace (odkaz vede na web koronavirus.mzcr.cz)
- Posilovací a dodatečná dávka (odkaz vede na COVID PORTÁL)