mastopatie

Mastopatie je nezhoubná (benigní), hormonálně závislá změna žlázové tkáně v prsu. Příznaky jsou patrné především před menstruací a během ní. Pojem „mastopatie“ zahrnuje různé nezhoubné změny v mléčných žlázách, jako jsou uzlíky, zduření nebo cysty. Mastopatie vzniká v důsledku hormonální nerovnováhy, konkrétně mezi estrogeny a progesteronem. Tělo například produkuje příliš mnoho estrogenu, ale zároveň mu chybí progesteron. To stimuluje mléčné žlázy, což vede k otokům a zánětlivým reakcím.

V závislosti na stupni onemocnění mohou být příznaky mastopatie různě závažné. Charakteristickými příznaky jsou bolest, tahání a/nebo pocit napětí v prsou krátce před menstruací. Někdy jsou hmatné otoky, uzlíky nebo cysty a z bradavek občas vytéká tekutina. Jakékoli změny v prsu by proto měl vyšetřit lékař, aby nebyly zanedbány případné příznaky karcinomu prsu.

Příčiny mastopatie obvykle nelze odstranit, léčba se místo toho zaměřuje na zmírnění příznaků. Používají se například léky proti bolesti, dále gely nebo tablety obsahujících gestageny, případně i přípravky na rostlinné bázi. Cysty lze v případě velkých obtíží propíchnout a vypustit dutou jehlou.

Viz také -patie.

Související příspěvky: