lidský choriový gonadotropin

Lidský choriový gonadotropin neboli hCG (zkratka pochází z anglického názvu human chorionic gonadotropin) je hormon, který:

  1. u zdravých žen hraje významnou roli v udržení těhotenství,
  2. je ve zvýšené míře přítomen v krvi pacientů s některými zhoubnými nádory.

A. Těhotenství: hCG je produkován trofoblastem – tj. tenkou vrstvou buněk, které obklopují vyvíjející se lidské embryo a z nichž se později vytvoří placenta. hCG lze zjistit v moči 7–9 dní po oplodnění; toho se využívá v těhotenských testech, které lze volně zakoupit v lékárně.

Během menstruačního cyklu, kdy se při ovulaci uvolní zralé vajíčko z vaječníku, ze zbytků vaječníkového folikulu (který dosud obaloval vajíčko) vzniká tzv. žluté tělísko, které produkuje hormon progesteron (a v menší míře i některé další hormony, např. estradiol).

  • Pokud je vajíčko oplodněno a uhnízdí se v děložní sliznici (viz nidace), produkuje hCG, který udržuje existenci žlutého tělíska. Žluté tělísko pak i nadále produkuje progesteron (a také estradiol a další hormony), který působí na děložní sliznici a udržuje těhotenství.
  • Pokud nedojde k oplodnění a uhnízdění vajíčka, hladina hCG klesne, žluté tělísko zanikne a přestane produkovat progesteron. Tento pokles hladiny progesteronu vede k odlučování děložní sliznice (menstruaci). Zároveň se z hypofýzy začne uvolňovat zvýšené množství folikulostimulačního hormonu (a v menší míře i luteinizačního hormonu), který zahájí další menstruační cyklus.

B. Zhoubné nádory: hCG je v onkologii využíván jako nádorový marker. Zvýšené hodnoty se vyskytují zejména u germinálních nádorů (např. seminom, choriokarcinom, teratom či nádor ze žloutkového vaku). V některých případech vykazují zvýšené hodnoty i jiné zhoubné nádory (např. karcinom ovaria, karcinom ledviny či karcinom plic).

Lidský choriový gonadotropin se řadí mezi proteinové hormony a gonadotropiny.

Viz také chorion, gonadotropiny.